TMS320BC51PQA80
Mfr.Part #
TMS320BC51PQA80
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Description
IC DSP 132-BQFP
DSP (Digital Signal Processors)
Terminal Position :
QUAD
Lead Free :
Contains Lead
Address Bus Width :
16
Number of Pins :
132
Width :
24.13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of Terminations :
132
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e4
Frequency :
80MHz
Voltage - I/O :
5.00V
Series :
TMS320C5x
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Data RAM :
4kB
Bit Size :
16
Terminal Pitch :
0.635mm
Length :
24.13mm
Power Supplies :
5V
Type :
FIXED POINT
Non-Volatile Memory :
ROM (16kB)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
HTS Code :
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Base Part Number :
TMS320BC51
ECCN Code :
3A001.A.3
Qualification Status :
Not Qualified
Interface :
BSP, SSP, TDM
RAM (words) :
Low Power Mode :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
4.57mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
External Data Bus Width :
Supply Voltage :
5V