TMS320BC51PQA57
Mfr.Part #
TMS320BC51PQA57
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Description
IC DSP 132-BQFP
DSP (Digital Signal Processors)
Internal Bus Architecture :
Multiple
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e4
Memory Size :
16kB
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
132
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
132
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
1K WORDS DATA/PROG RAM
Series :
TMS320C5x
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Bit Size :
16
Terminal Pitch :
0.635mm
Boundary Scan :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
BSP, SSP, TDM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Address Bus Width :
16
Type :
FIXED POINT
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Max Supply Voltage :
5.25V
Min Supply Voltage :
4.75V
RAM Size :
4.1kB
Non-Volatile Memory :
ROM (16kB)
Number of Pins :
Length :
24.13mm
Voltage - I/O :
5.00V
Low Power Mode :
On Chip Data RAM :
4kB
Base Part Number :
TMS320BC51
Power Supplies :
5V
Frequency :
57MHz
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
RAM (words) :
Weight :
4.608697g
Data Bus Width :
16b
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
3A001.A.3
Height Seated (Max) :
4.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Operating Supply Voltage :
5V