TMS320BC51PQ100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMS320BC51PQ100
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
132-BQFP Bumpered
Datasheet
Download
Description
IC DSP 132-BQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
HTS Code :
External Data Bus Width :
16
Width :
24.13mm
Frequency :
100MHz
Number of Terminations :
132
Operating Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Address Bus Width :
16
Height Seated (Max) :
4.57mm
Base Part Number :
TMS320BC51
ECCN Code :
3A001.A.3
Additional Feature :
1K WORDS DATA/PROG RAM
Number of Pins :
132
Voltage - I/O :
5.00V
Non-Volatile Memory :
ROM (16kB)
Power Supplies :
5V
RAM Size :
4.1kB
Boundary Scan :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
Terminal Pitch :
0.635mm
Length :
24.13mm
Barrel Shifter :
yes
Bit Size :
Memory Size :
16kB
Series :
TMS320C5x
Min Supply Voltage :
4.75V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Max Supply Voltage :
5.25V