TMS320C6726RFPA225
Mfr.Part #
TMS320C6726RFPA225
Package / Case
144-TQFP Exposed Pad
Description
IC FLOATING POINT DSP 144-HTQFP
DSP (Digital Signal Processors)
Power Supplies :
1.23.3V
Interface :
EBI/EMI, I2C, McASP, SPI
Bit Size :
32
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - I/O :
3.30V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TC
Number of Pins :
144
Height Seated (Max) :
1.2mm
Base Part Number :
320C6726
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
External Data Bus Width :
32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Internal Bus Architecture :
Multiple
HTS Code :
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
1.2V
Series :
TMS320C672x
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Core :
1.20V
Non-Volatile Memory :
ROM (384kB)
Type :
Floating Point
On Chip Data RAM :
288kB
Package / Case :
144-TQFP Exposed Pad
Frequency :
225MHz
Pin Count :
144
Length :
20mm
Low Power Mode :
No
Boundary Scan :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.32V
Width :
20mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.14V