TK65A10N1,S4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK65A10N1,S4X
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 65A TO220SIS
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Element Configuration :
Single
Fall Time (Typ) :
26 ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
150°C TJ
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Turn-Off Delay Time :
85 ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Rise Time :
19ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
296A
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
65A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.8m Ω @ 32.5A, 10V
Series :
U-MOSVIII-H
Continuous Drain Current (ID) :
65A
Number of Pins :
3
FET Type :
N-Channel
Number of Terminations :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5400pF @ 50V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Drain-source On Resistance-Max :
0.0048Ohm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
Packaging :
Tube
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Weight :
6.000006g
Turn On Delay Time :
44 ns
Number of Elements :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
81nC @ 10V
Number of Channels :
1
Power Dissipation-Max :
45W Tc
Datasheets
TK65A10N1,S4X
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK65A10N1,S4X
N-Channel Tube 4.8m Ω @ 32.5A, 10V ±20V 5400pF @ 50V 81nC @ 10V 100V TO-220-3 Full Pack
TK65A10N1,S4X Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 5400pF @ 50V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 65A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.When the device is turned off, a turn-off delay time of 85 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 296A.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 44 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
TK65A10N1,S4X Features
a continuous drain current (ID) of 65A
the turn-off delay time is 85 ns
based on its rated peak drain current 296A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)