TK15A60D(STA4,Q,M)
Mfr.Part #
TK15A60D(STA4,Q,M)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO220SIS
Series :
π-MOSVII
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Power Dissipation :
50W
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Operating Temperature :
150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
370m Ω @ 7.5A, 10V
Power Dissipation-Max :
50W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2600pF @ 25V
Vgs (Max) :
±30V
Fall Time (Typ) :
25 ns
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Ta
Radiation Hardening :
No
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Through Hole
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
3
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Rise Time :
50ns
Published :
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK15A60D(STA4,Q,M)
N-Channel Tube 370m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 2600pF @ 25V 45nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
TK15A60D(STA4,Q,M) Overview
The maximum input capacitance of this device is 2600pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 15A.When VGS=600V, and ID flows to VDS at 600VVDS, the drain-source breakdown voltage is 600V in this device.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
TK15A60D(STA4,Q,M) Features
a continuous drain current (ID) of 15A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage