TCJD157M006R0025
Mfr.Part #
TCJD157M006R0025
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Surface Mount
Published :
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
TCJ
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
150µF
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Molded
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Weight :
670.01263mg
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
6 %
Height :
2.9mm
Life (Hours) :
2000 hours
Width :
4.3mm
Ripple Current :
2.1A
D
Leakage Current :
90μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V