TCJD106M050R0120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJD106M050R0120
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 10UF 50V 2917
Stock
76
In Stock :
76
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100kHz
Lead Pitch :
4.4mm
Case Code (Metric) :
7343
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lead Diameter :
2.4 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TCJ
Packaging :
Cut Tape (CT)
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
10 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Ripple Current :
1006mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Leakage Current :
50μA
Case Code (Imperial) :
2917
Type :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Manufacturer Size Code :
D
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
4.3mm
HTS Code :
Height :
2.9mm
Voltage :
50V
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Polar
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
TCJD106M050R0120
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KYOCERA AVX TCJD106M050R0120 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Number of Terminations:2, Voltage:50V, TCJD106M050R0120 pinout, TCJD106M050R0120 datasheet PDF, TCJD106M050R0120 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KYOCERA AVX TCJD106M050R0120 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.