TC1-182T-75X+
Mfr.Part #
TC1-182T-75X+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
6-SMD (5 Leads), Flat Lead
Description
CORE & WIRE XFMR, 5 - 1800 MHZ
Stock
476
In Stock :
476
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Balun
Length :
3.81 mm
Shielding :
Unshielded
Brand :
Product :
RF
Width :
3.81 mm
Product Type :
Audio and Signal Transformers
Frequency Range :
5MHz ~ 1.8GHz
Product Category :
Audio Transformers / Signal Transformers
Number of Channels :
Single
Type :
SMT Transformers
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height :
4.06 mm
Package / Case :
6-SMD (5 Leads), Flat Lead
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Transformers
Product Status :
Active
Phase Difference :
Insertion Loss (Max) :
2.5dB
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
Return Loss (Min) :
20dB
Impedance - Unbalanced/Balanced :
75 / 75Ohm
RoHS :
Details
Application :
Push-Pull
Power Rating :
250 mW