TC1-1-13M-75+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC1-1-13M-75+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
5-SMD Module
Datasheet
Download
Description
1:1 CORE & WIRE TRANSFORMER, 4.5
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Balun
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
3.81 mm
Type :
SMT Transformers
Secondary Impedance :
50 Ohms
Packaging :
MouseReel
Frequency Range :
4.5MHz ~ 3GHz
Height :
4.06 mm
Package / Case :
5-SMD Module
Primary Impedance :
50 Ohms
Package :
Digi-Reel?
Width :
3.81 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Insertion Loss (Max) :
3dB
Series :
Return Loss (Min) :
8.36dB
Impedance - Unbalanced/Balanced :
75 / 75Ohm
Phase Difference :
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
RF
Product Status :
Active
Product Category :
Audio Transformers / Signal Transformers
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Transformers
Number of Channels :
Single
Power Rating :
0.25 W
Brand :
RoHS :
Non-Compliant
Product Type :
Audio and Signal Transformers
Datasheets
TC1-1-13M-75+
Mini-Circuits TC1-1-13M-75+
TC1-1-13M-75+ datasheet pdf and Balun product details from Mini-Circuits stock available at
The Mini-Circuits Balun TC1-1-13M-75+ is a 1:1 core and wire transformer designed for use in a wide range of applications. This balun is ideal for use in radio frequency (RF) systems, providing excellent signal isolation and impedance matching. It has a frequency range of 4.5-13.0 MHz and a 75 ohm impedance. The balun is designed to be compact and lightweight, making it easy to install and use in a variety of applications. It is also highly reliable and durable, making it a great choice for long-term use. The Mini-Circuits Balun TC1-1-13M-75+ is an ideal choice for anyone looking for a reliable and efficient balun for their RF system.