TC1-1-13MX+
Mfr.Part #
TC1-1-13MX+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
6-SMD (5 Leads), Flat Lead
Description
1:1 CORE & WIRE TRANSFORMER, 4.5
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Balun
Number of Channels :
Single
Frequency Range :
4.5MHz ~ 3GHz
Power Rating :
0.25 W
Secondary Impedance :
50 Ohms
Insertion Loss (Max) :
3dB
Return Loss (Min) :
6.79dB
Packaging :
MouseReel
Brand :
Series :
Product :
RF
Impedance - Unbalanced/Balanced :
50 / 50Ohm
Package / Case :
6-SMD (5 Leads), Flat Lead
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
3.81 mm
Type :
SMT Transformers
Phase Difference :
Product Category :
Audio Transformers / Signal Transformers
Width :
3.81 mm
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Transformers
Product Type :
Audio and Signal Transformers
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Primary Impedance :
50 Ohms
Height :
4.06 mm
Datasheets
TC1-1-13MX+
Mini-Circuits TC1-1-13MX+
TC1-1-13MX+ datasheet pdf and Balun product details from Mini-Circuits stock available at
Description:
The Mini-Circuits TC1-1-13MX+ is a 1:1 core and wire transformer balun designed for use in a wide range of applications. This balun is designed to provide a balanced output from an unbalanced input, and is ideal for use in RF and microwave systems. The balun has a frequency range of 4.5 to 13.0 MHz, and is capable of handling up to 10 watts of power. The balun is constructed with a high-quality ferrite core and silver-plated copper wire, and is housed in a rugged aluminum enclosure.
Features:
• Frequency range: 4.5 to 13.0 MHz
• Impedance: 50 ohms