NM-NM50-18+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NM-NM50-18+
Manufacturer
Mini-Circuits
Description
ADPTR N-M/N-M 50-OHM DC-18GHZ
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Center Contact Plating :
Frequency Range :
DC to 18 GHz
Base Product Number :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Adapter Series :
N to N
Ingress Protection :
Brand :
Body Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Style :
Straight
Dielectric Material :
Includes :
Center Contact Material :
Mounting Style :
Bulkhead
Frequency - Max :
18 GHz
Fastening Type :
Threaded, Threaded
Package :
Bag
Mating Cycles :
500
Center Gender :
Male to Male
Series :
Convert To (Adapter End) :
N Plug, Male Pin
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Adapter Type :
Plug to Plug
Body Finish :
Orientation :
Straight
Conversion Type :
Same Series
Features :
Product Type :
RF Adapters - In Series
Convert From (Adapter End) :
N Plug, Male Pin
RF Series :
N
Subcategory :
RF Adapters
Product Category :
RF Adapters - In Series
Insertion Loss :
0.11dB
Impedance :
50Ohm
Datasheets
NM-NM50-18+
Mini-Circuits NM-NM50-18+
Threaded, Threaded 50Ohm - -55°C ~ 100°C
NM-NM50-18+ Overview
NM-NM50-18+ Features
- series
NM-NM50-18+ Applications
There are a lot of Mini-Circuits
NM-NM50-18+ Coaxial Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ADAPTER SMA-M RP / SMA-M ROHS
    ADPTR N-M/N-M 50-OHM DC-6GHZ
    ADPTR NF/NF4H DC-9GHZ
    DC BLOCK / N F / N M / ROHS
    ADPTR SMA-F/N-F 4H FL DC-18GHZ
Catalog related products
  • RF Solutions
    CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG
  • Pomona Electronics
    CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK
  • Linx Technologies
    CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA
  • Amphenol RF
    CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM