NFFL-NF50+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFFL-NF50+
Manufacturer
Mini-Circuits
Description
ADPTR NF/NF4H DC-9GHZ
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Conversion Type :
Same Series
Center Contact Material :
Adapter Type :
Jack to Jack
Insertion Loss :
0.05dB
Center Contact Plating :
Center Gender :
Female to Female
Mating Cycles :
Brand :
RoHS :
Details
Product Type :
RF Adapters - Between Series
Series :
Adapter Series :
N to N
Contact Plating :
Gold
Includes :
Product Status :
Active
Body Finish :
Body Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Features :
Fastening Type :
Threaded, Threaded
Mounting Feature :
Flange
Product Category :
RF Adapters - Between Series
Package :
Bag
Impedance :
50Ohm
Convert From (Adapter End) :
N Jack, Female Socket
Convert To (Adapter End) :
N Jack, Female Socket
Mounting Style :
Panel Mount
Style :
Straight
Frequency Range :
DC to 9 GHz
Base Product Number :
Ingress Protection :
Frequency - Max :
9 GHz
Mounting Type :
Panel Mount
Dielectric Material :
Contact Material :
Berillium Copper
Subcategory :
RF Adapters
Datasheets
NFFL-NF50+
Mini-Circuits NFFL-NF50+
Threaded, Threaded 50Ohm Bulk - -55°C ~ 100°C
NFFL-NF50+ Overview
NFFL-NF50+ Features
- series
NFFL-NF50+ Applications
There are a lot of Mini-Circuits
NFFL-NF50+ Coaxial Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ADAPTER SMA-M RP / SMA-M ROHS
    ADPTR N-M/N-M 50-OHM DC-6GHZ
    ADPTR N-M/N-M 50-OHM DC-18GHZ
    DC BLOCK / N F / N M / ROHS
    ADPTR SMA-F/N-F 4H FL DC-18GHZ
Catalog related products
  • RF Solutions
    CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG
  • Pomona Electronics
    CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK
  • Linx Technologies
    CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA
  • Amphenol RF
    CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM