STP80NF12
Mfr.Part #
STP80NF12
Description
MOSFET N-CH 120V 80A TO220AB
ROHS3 Compliant
Length :
10.4mm
Contact Plating :
Tin
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4300pF @ 25V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Width :
4.6mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 40A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Base Part Number :
STP80N
Turn-Off Delay Time :
134 ns
Voltage - Rated DC :
120V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
189nC @ 10V
Rise Time :
145ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
120V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
Series :
STripFET™ II
Threshold Voltage :
2V
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Fall Time (Typ) :
115 ns
Mount :
Through Hole
Height :
15.75mm
Turn On Delay Time :
40 ns
Resistance :
18mOhm
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Transistor Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Power Dissipation :
300W
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Current Rating :
80A
Pin Count :
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA