STN3N45K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STN3N45K3
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 450V 600MA SOT223
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation :
2W
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Threshold Voltage :
3.75V
Number of Terminations :
4
Terminal Form :
Gull wing
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
600mA Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.8 Ω @ 500mA, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
150°C TJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
450V
Power Dissipation-Max :
3W Ta
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6nC @ 10V
Series :
SuperMESH3™
Vgs (Max) :
±30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 50μA
Base Part Number :
STN3N
Element Configuration :
Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
0.6A
Resistance :
3.8Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
150pF @ 25V
Lead Free :
Lead Free
Length :
6.7mm
Pin Count :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height :
1.8mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
DRAIN
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Continuous Drain Current (ID) :
600mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Datasheets
STN3N45K3
STMicroelectronics STN3N45K3
N-Channel Cut Tape (CT) 3.8 Ω @ 500mA, 10V ±30V 150pF @ 25V 6nC @ 10V TO-261-4, TO-261AA