SPW15N60C3FKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPW15N60C3FKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 15A TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Pins :
3
Voltage - Rated DC :
650V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Transistor Element Material :
SILICON
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1660pF @ 25V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
280m Ω @ 9.4A, 10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current Rating :
15A
Published :
Series :
CoolMOS™
Pbfree Code :
yes
Turn-Off Delay Time :
50 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-609 Code :
e3
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Max Dual Supply Voltage :
600V
Pin Count :
3
Package / Case :
TO-247-3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
45A
Packaging :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 675µA
Number of Terminations :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
460 mJ
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
63nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Fall Time (Typ) :
5 ns
Mount :
Through Hole
Drain-source On Resistance-Max :
0.28Ohm
Power Dissipation :
156W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
156W Tc
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Qualification Status :
Not Qualified
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
FET Type :
N-Channel
Datasheets
SPW15N60C3FKSA1
Infineon Technologies SPW15N60C3FKSA1
N-Channel Tube 280m Ω @ 9.4A, 10V ±20V 1660pF @ 25V 63nC @ 10V TO-247-3
SPW15N60C3FKSA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 460 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 1660pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.As a result of its turn-off delay time, which is 50 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 45A, its maximum pulsed drain current.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The maximum dual supply voltage can be supported by 600V.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
SPW15N60C3FKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 460 mJ
a continuous drain current (ID) of 15A
the turn-off delay time is 50 ns
based on its rated peak drain current 45A.