SPI15N65C3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPI15N65C3
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1600pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
156W Tc
Published :
2007
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
650V
RoHS Status :
RoHS Compliant
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
280m Ω @ 9.4A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
63nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Reach Compliance Code :
Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 675µA
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
45A
Pin Count :
3
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Avalanche Energy Rating (Eas) :
460 mJ
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Position :
Single
Package / Case :
Series :
CoolMOS™
Number of Terminations :
3
Drain-source On Resistance-Max :
0.28Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Datasheets
SPI15N65C3
Infineon Technologies SPI15N65C3
N-Channel Tube 280m Ω @ 9.4A, 10V ±20V 1600pF @ 25V 63nC @ 10V 650V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
SPI15N65C3HKSA1 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 460 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1600pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 15A.A maximum pulsed drain current of 45A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 650V.In order to operate this transistor, a voltage of 650V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
SPI15N65C3HKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 460 mJ
based on its rated peak drain current 45A.
a 650V drain to source voltage (Vdss)