SPB100N08S2L-07
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPB100N08S2L-07
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 75V 100A TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Pin Count :
4
Drain-source On Resistance-Max :
0.0084Ohm
Published :
Series :
OptiMOS™
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Package / Case :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
ECCN Code :
EAR99
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Terminal Form :
Gull wing
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.5m Ω @ 68A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
246nC @ 10V
Number of Terminations :
2
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7130pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
300W Tc
FET Type :
N-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Connection :
DRAIN
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Voltage - Rated DC :
75V