SPA221M04R
Mfr.Part #
SPA221M04R
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
SPA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
4A
Polarity :
POLARIZED
Dissipation Factor :
0.1 %
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
4V
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
220μF
Width :
4.3mm
Packing Method :
TR
Published :
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height :
4.2mm
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
4A @ 100kHz
Leakage Current :
0.0528mA
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
SPA221M04R
Cornell Dubilier Electronics SPA221M04R
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 5mOhm SPA Surface Mount Polymer General Purpose