SMP36A-M3/85A
Mfr.Part #
SMP36A-M3/85A
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO220AA
Product Category :
Reverse Breakdown Voltage :
40V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
6.9A
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Surge Current :
6.9A
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Case Connection :
CATHODE
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
40V
Reverse Standoff Voltage :
36V
Leakage Current :
1μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
TransZorb®, eSMP®
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Package / Case :
DO-220AA
Power Line Protection :
No
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
58.1V
Peak Pulse Power :
400W
Unidirectional Channels :
1
Published :
Termination :
SMD/SMT
Test Current :
1mA
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
36V