SMP30-E3/85A
Mfr.Part #
SMP30-E3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Mount :
Reverse Standoff Voltage :
30V
Max Surge Current :
7.5A
Breakdown Voltage :
33.3V
Number of Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-220AA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.5A
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Min Operating Temperature :
-55°C
Clamping Voltage :
53.5V
Published :
Polarity :
Unidirectional
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
SMP*
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
400W
Peak Pulse Power :
400W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V
Composition :
Zener
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Current :
7.5A
Operating Supply Voltage :
30V