SMP30-220
Mfr.Part #
SMP30-220
Description
THYRISTOR 220V 70A DO214AC
Product Category :
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
70A
Length :
4.6mm
Breakdown Voltage :
220V
Voltage - Rated DC :
220V
Configuration :
Operating Supply Voltage :
198V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height :
2.03mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.95mm
Voltage - Breakover :
293V
Current - Hold (Ih) :
150mA
Max Operating Temperature :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Max Surge Current :
30A
Hold Current :
150mA
Capacitance :
20pF