SMP30-180
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMP30-180
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 180V 70A DO214AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Series :
SMP, TRISIL™
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
4.6mm
Capacitance :
25pF
Operating Supply Voltage :
162V
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Pulse Current :
70A
Max Surge Current :
30A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Height :
2.03mm
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Position :
Dual
Voltage - Rated DC :
180V
Voltage - Breakover :
240V
Weight :
59.987591mg
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Base Part Number :
SMP30
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Hold Current :
150mA
Width :
2.95mm