SMP30-270
Mfr.Part #
SMP30-270
Description
THYRISTOR 270V 70A DO214AC
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
270V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
270V
Element Configuration :
SMP30
Weight :
59.987591mg
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
20pF
Length :
4.6mm
Mount :
Hold Current :
150mA
Height :
2.45mm
Reverse Standoff Voltage :
243V
Operating Supply Voltage :
243V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Width :
2.9mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
150°C
Termination :
SMD/SMT
2
Max Breakdown Voltage :
270V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Direction :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Max Surge Current :
14A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Breakover :
360V
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
30A
Peak Pulse Current :
70A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Breakdown Voltage :
270V