SMP36A-E3/85A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMP36A-E3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Series :
TransZorb®, eSMP®
Base Part Number :
SMP*
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Published :
Max Surge Current :
6.9A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
400W
Operating Supply Voltage :
36V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Clamping Voltage :
58.1V
Composition :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Pulse Current :
6.9A
Number of Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-220AA
Reverse Standoff Voltage :
36V
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.9A
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
40V