SMP36-M3/84A
Mfr.Part #
SMP36-M3/84A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Breakdown Voltage :
48.9V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
6.2A
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-220AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Base Part Number :
SMP*
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.2A
Clamping Voltage :
64.3V
Max Power Dissipation :
400W
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
40V
Series :
TransZorb®, eSMP®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.3V
Power - Peak Pulse :
400W