SMP33A-M3/85A
Mfr.Part #
SMP33A-M3/85A
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO220AA
Product Category :
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Direction :
Unidirectional
Published :
Unidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Power :
400W
Power Line Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Flat
Case Connection :
CATHODE
Max Surge Current :
7.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Breakdown Voltage :
36.7V
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
33V
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
7.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Number of Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-220AA
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
TransZorb®, eSMP®
Factory Lead Time :
10 Weeks
Working Voltage :
33V
Clamping Voltage :
53.3V
Pin Count :
Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
Breakdown Voltage :
36.7V