SMP3100SCMC
Mfr.Part #
SMP3100SCMC
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 275V 400A DO214AA
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakover :
350V
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
400A
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Terminal Form :
C BEND
Polarity :
Bidirectional
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
150°C
Surface Mount :
yes
Series :
SMP-0SCMC, TRISIL™
Base Part Number :
SMP3100
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
275V
Number of Elements :
1
Hold Current :
150mA
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
RMS Current (Irms) :
5μA
Capacitance :
40pF
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - On State :
3V
Peak Pulse Current :
400A
Reverse Standoff Voltage :
275V