SI4840-A10-GUR
Mfr.Part #
SI4840-A10-GUR
Package / Case
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Description
RF RX AM/FM 504KHZ-1.75MHZ SSOP
RF Receivers
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
2V~3.6V
Frequency :
504kHz~1.75MHz 64MHz~109MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins :
24
Consumer IC Type :
AUDIO SINGLE CHIP RECEIVER
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Supply Current :
21mA
Current - Receiving :
21.5mA
Operating Temperature :
-15°C~85°C
HTS Code :
Published :
Weight :
143.221791mg
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Modulation or Protocol :
AM, FM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
SI4840-A10-GUR
Introducing RF Receivers Skyworks Solutions, Inc. SI4840-A10-GUR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-SSOP (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:24, Operating Temperature:-15°C~85°C, SI4840-A10-GUR pinout, SI4840-A10-GUR datasheet PDF, SI4840-A10-GUR amp .Beyond RF Receivers Skyworks Solutions, Inc. SI4840-A10-GUR ,we also offer ANN-MB-00-00, LEA-M8T-0, LEA-M8F-0, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Skyworks Solutions, Inc. SI4840-A10-GUR
24 Pin RF Receiver 2V~3.6V -15°C~85°C PCB, Surface Mount PCB, Surface Mount 504kHz~1.75MHz 64MHz~109MHz 21.5mA 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
SI4840-A10-GUR Overview
Located in package 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width), RF transmitter and receiver can be found there.The package of RF transmitter and receiver is package in the way of Tape & Reel (TR).2V~3.6V is the supply voltage of this RF Receiver.General Purpose is its main application.Working at a frequency of 504kHz~1.75MHz 64MHz~109MHz results in excellent efficiency.
SI4840-A10-GUR Features
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
504kHz~1.75MHz 64MHz~109MHz
SI4840-A10-GUR Applications
There are a lot of Silicon Labs
SI4840-A10-GUR RF Receivers applications.
  • Embedded Processor
  • Networking Software
  • Forming a Self-Healing
  • Mesh Network
  • Test Equipment
  • Sensors
  • GSM
  • WCDMA
  • TD-SCDMA
  • Optical transmission devices
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD