SI4822-A10-CU
Mfr.Part #
SI4822-A10-CU
Package / Case
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Description
RF RX AM/FM 504KHZ-1.75MHZ SSOP
RF Receivers
HTS Code :
Number of Terminations :
24
Applications :
Automotive Audio
Current - Receiving :
21.5mA
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Output Voltage-Nom (FM) :
72mV
Modulation or Protocol :
AM, FM
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
24
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.75mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G24
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Length :
8.65mm
Terminal Pitch :
0.635mm
Frequency :
504kHz~1.75MHz 2.3MHz~28.5MHz 64MHz~109MHz
Harmonic Distortion :
0.1%
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Width :
3.9mm
Data Interface :
PCB, Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Demodulation Type :
AM/FM
Signal to Noise Ratio (SNR) :
45 dB
Voltage - Supply :
2V~3.6V
Package / Case :
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
ECCN Code :
EAR99
Consumer IC Type :
AUDIO SINGLE CHIP RECEIVER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage-Nom (AM) :
54mV
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Operating Temperature :
0°C~70°C
Datasheets
SI4822-A10-CU
Introducing RF Receivers Skyworks Solutions, Inc. SI4822-A10-CU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:24, Package / Case:24-SSOP (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, SI4822-A10-CU pinout, SI4822-A10-CU datasheet PDF, SI4822-A10-CU amp .Beyond RF Receivers Skyworks Solutions, Inc. SI4822-A10-CU ,we also offer ANN-MB-00-00, LEA-M8T-0, LEA-M8F-0, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Skyworks Solutions, Inc. SI4822-A10-CU
DUAL RF Receiver 2V~3.6V 0°C~70°C PCB, Surface Mount PCB, Surface Mount 504kHz~1.75MHz 2.3MHz~28.5MHz 64MHz~109MHz 21.5mA 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
SI4822-A10-CUR Overview
The package 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) includes a version of RF Receiver.In this case, RF transmitter and receiver is package of packaged in the way of Tape & Reel (TR).A voltage of 2V~3.6V is supplied to this RF Receiver.It is mainly used in Automotive Audio.DUAL is the location of RF transmitter and receiver's terminals.It performs extremely well at a frequency of 504kHz~1.75MHz 2.3MHz~28.5MHz 64MHz~109MHz.There are a total of 24 terminations of RF Receiver associated with it.
SI4822-A10-CUR Features
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
24 terminations
SI4822-A10-CUR Applications
There are a lot of Silicon Labs
SI4822-A10-CUR RF Receivers applications.
  • Test Equipment
  • Sensors
  • GSM
  • WCDMA
  • TD-SCDMA
  • Optical transmission devices
  • Measuring for data transmission
  • Radio communication equipment
  • Measuring instruments
  • Cellular infrastructure
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD