RW1E025RPT2CR
Mfr.Part #
RW1E025RPT2CR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 30V 2.5A 6WEMT
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Transistor Application :
SWITCHING
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Packaging :
Cut Tape (CT)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Qualification Status :
Not Qualified
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.2nC @ 5V
Terminal Finish :
TIN COPPER
Power Dissipation-Max :
700mW Ta
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Continuous Drain Current (ID) :
2.5A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.5A Ta
Drain-source On Resistance-Max :
0.075Ohm
Operating Temperature :
150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
6
FET Type :
P-Channel
Terminal Form :
Flat
JESD-609 Code :
e2
DS Breakdown Voltage-Min :
30V
Pin Count :
6
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4V 10V
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
ECCN Code :
EAR99
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
480pF @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
75m Ω @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 1mA
Datasheets
RW1E025RPT2CR
ROHM Semiconductor RW1E025RPT2CR
P-Channel Cut Tape (CT) 75m Ω @ 2.5A, 10V ±20V 480pF @ 10V 5.2nC @ 5V 30V SOT-563, SOT-666
RW1E025RPT2CR Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 480pF @ 10V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 2.5A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 30V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 30V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 4V 10V volts (4V 10V).
RW1E025RPT2CR Features
a continuous drain current (ID) of 2.5A
a 30V drain to source voltage (Vdss)