ROV07-471K-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROV07-471K-2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Circuits :
1
Capacitance @ Frequency :
102pF @ 1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Typ) :
470V
Energy :
35J
Mounting Type :
Through Hole
Current - Surge :
1.2kA
Package / Case :
Disc 7mm
Published :
Varistor Voltage (Min) :
423V
Varistor Voltage (Max) :
517V
Maximum AC Volts :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Maximum DC Volts :
385V
Datasheets
ROV07-471K-2
Introducing Littelfuse ROV07-471K-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, ROV07-471K-2 pinout, ROV07-471K-2 datasheet PDF, ROV07-471K-2 amp .Beyond Littelfuse ROV07-471K-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.