ROV07-301K-S-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROV07-301K-S-2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 300V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Varistor Voltage (Typ) :
300V
Maximum DC Volts :
250V
Capacitance @ Frequency :
135pF @ 1kHz
Maximum AC Volts :
195V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Varistor Voltage (Min) :
270V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Disc 7mm
Energy :
21J
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
330V
Number of Circuits :
1
Published :
Current - Surge :
1.2kA
Datasheets
ROV07-301K-S-2
Introducing Littelfuse ROV07-301K-S-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:Disc 7mm, Mounting Type:Through Hole, ROV07-301K-S-2 pinout, ROV07-301K-S-2 datasheet PDF, ROV07-301K-S-2 amp .Beyond Littelfuse ROV07-301K-S-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.