ROV05H560K-S
Mfr.Part #
ROV05H560K-S
Package / Case
Disc 5mm
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 5MM
Current - Surge :
250A
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Energy :
2.2J
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Varistor Voltage (Typ) :
56V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum AC Volts :
35V
Capacitance @ Frequency :
640pF @ 1kHz
Maximum DC Volts :
45V
Package / Case :
Disc 5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ROV05H560K-S
Introducing Littelfuse ROV05H560K-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, ROV05H560K-S pinout, ROV05H560K-S datasheet PDF, ROV05H560K-S amp .Beyond Littelfuse ROV05H560K-S ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.