RNU0G102MDN1PX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNU0G102MDN1PX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 4V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tan Delta :
0.08
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.8mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Length :
11.5mm
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Lead Pitch :
3.5052mm
Diameter :
8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Voltage - Rated :
4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
570mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
5.7A
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.7A @ 100kHz
Terminal Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
FPCAP, RNU
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Published :
Type :
Polymer
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
RNU0G102MDN1PX
Nichicon RNU0G102MDN1PX
1000μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Tape & Box (TB) 7mOhm FPCAP, RNU Through Hole Polymer General Purpose