RNU0G122MDN1
Mfr.Part #
RNU0G122MDN1
Description
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V T/H
Diameter :
8mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Dissipation Factor :
0.08 %
EAR99
Dielectric Material :
Aluminum
Voltage - Rated DC :
4V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1200μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
960μA
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Length :
11.5mm
Ripple Current :
5.7A
Ripple Current @ Low Frequency :
570mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm