RGW50TS65DGC11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGW50TS65DGC11
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
650V 25A FIELD STOP TRENCH IGBT
Stock
446
In Stock :
446
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Rad Hardened :
No
RoHS :
Details
Collector Current (DC) :
25(A)
Product Status :
Active
Test Condition :
400V, 25A, 10Ohm, 15V
Switching Energy :
390μJ (on), 430μJ (off)
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Type :
TO-247N
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V
Gate Charge :
73 nC
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Supplier Device Package :
TO-247N
Mounting :
Through Hole
Continuous Collector Current :
50A
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.5V
Mounting Style :
Through Hole
Input Type :
Standard
Configuration :
Single
Series :
Subcategory :
IGBTs
IGBT Type :
Trench Field Stop
Product Category :
IGBT Transistors
Td (on/off) @ 25°C :
35ns/102ns
Product Type :
IGBT Transistors
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Brand :
Packaging :
Tube
Power - Max :
156 W
Power Dissipation :
156W
Current - Collector Pulsed (Icm) :
100 A
Pin Count :
3 +Tab
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A
Mounting Type :
Technology :
Si
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 25A