RFP15N08L
Mfr.Part #
RFP15N08L
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Stock
239
In Stock :
239
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain-source On Resistance-Max :
0.14Ohm
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Terminals :
3
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Terminal Finish :
TIN LEAD
Transistor Application :
SWITCHING
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15A
Surface Mount :
No
DS Breakdown Voltage-Min :
80V