RFP10P12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFP10P12
Manufacturer
Harris Corporation
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
P-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Product Status :
Active
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1700 pF @ 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80 Ohms
FET Feature :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
500mOhm @ 5A, 10V
Operating Mode :
Fundamental
Ratings :
Series :
SXT224
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency Stability :
±30ppm
Power Dissipation (Max) :
75W (Tc)
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Load Capacitance :
17pF
Frequency Tolerance :
±15ppm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A (Tc)
Supplier Device Package :
TO-220
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency :
22.1184 MHz
Package :
Bulk
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120 V
Type :
MHz Crystal
Datasheets
RFP10P12
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 500mOhm @ 5A, 10V ±20V 1700 pF @ 25 V 120 V 4-SMD, No Lead
RFP10P12 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1700 pF @ 25 V.Operating this transistor requires a 120 V drain to source voltage (Vdss).
RFP10P12 Features
a 120 V drain to source voltage (Vdss)