RB085BM-30TL
Mfr.Part #
RB085BM-30TL
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO252
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480mV @ 4A
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Average Rectified Current :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 30V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
RB085BM-30TL
ROHM Semiconductor RB085BM-30TL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 5A 30V-DC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
RB085BM-30TL Overview
RB085BM-30TL Features
RB085BM-30TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB085BM-30TL applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23