RB0810-681K-RC
Mfr.Part #
RB0810-681K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
680uH +/-10% Radial Bobbin Ind.
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
680 µH
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
RB0810
Supplier Device Package :
Radial
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Current Rating (Amps) :
700 mA
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Shielding :
Unshielded
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.374" Dia (9.50mm)
Current - Saturation (Isat) :
520mA
Type :
Wirewound
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Features :
Datasheets
RB0810-681K-RC
Allied Components International RB0810-681K-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD