RB0810-560K-RC
Mfr.Part #
RB0810-560K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
56uH +/-10% Radial Bobbin Ind.
Stock
990
In Stock :
990
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Series :
RB0810
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
2.7 A
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Features :
Size / Dimension :
0.374" Dia (9.50mm)
Current - Saturation (Isat) :
1.8A
Inductance :
56 µH
Frequency - Self Resonant :
8.5MHz
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
Radial
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q @ Freq :
Datasheets
RB0810-560K-RC
Allied Components International RB0810-560K-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD