R6015ANZC8
Mfr.Part #
R6015ANZC8
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO3PF
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
50nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Power Dissipation-Max :
110W Tc
Operating Temperature :
150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Vgs (Max) :
±30V
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1700pF @ 25V
FET Type :
N-Channel
Number of Pins :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
300m Ω @ 7.5A, 10V
Case Connection :
Isolated
Terminal Position :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.15V @ 1mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Avalanche Energy Rating (Eas) :
15 mJ
Number of Terminations :
3
Packaging :
Tube
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
R6015ANZC8
ROHM Semiconductor R6015ANZC8
N-Channel Tube 300m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 1700pF @ 25V 50nC @ 10V 600V TO-3P-3 Full Pack
R6015ANZC8 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 15 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1700pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [15A], which is its maximum continuous current.A maximum pulsed drain current of 60A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 600V.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
R6015ANZC8 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 15 mJ
a continuous drain current (ID) of 15A
based on its rated peak drain current 60A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)