PQ033EF02SZH
Mfr.Part #
PQ033EF02SZH
Package / Case
TO-220-4
Description
IC REG LINEAR 3.3V 2A TO220-4
Output Voltage :
3.3V
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
TO-220-4
Voltage - Input (Max) :
10V
PSRR :
60dB (120Hz)
Published :
Max Input Voltage :
10V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 2A
Input Bias Current :
1mA
Current - Output :
2A
Min Input Voltage :
3.8V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Outputs :
1
Current - Quiescent (Iq) :
2mA
Mount :
Through Hole
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Dropout Voltage :
500mV
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
15W
Datasheets
PQ033EF02SZH
Enable Fixed PMIC TO-220-4
PQ033EF02SZH Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a TO-220-4 case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Through Hole operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 2A on this regulator. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Whenever the temperature is less than 85°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of -40°C.
PQ033EF02SZH Features
500mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C