PQ033DNA1ZZH
Mfr.Part #
PQ033DNA1ZZH
Package / Case
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SC63
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage :
200mV
Tube
Number of Pins :
63
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA
PSRR :
60dB (120Hz)
Output Voltage :
3.3V
Current - Output :
1A
Voltage - Input (Max) :
24V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Quiescent (Iq) :
8mA
Datasheets
PQ033DNA1ZZH
Enable Fixed PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
PQ033DNA1ZZH Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1A from this regulator IC. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 63 pins.
PQ033DNA1ZZH Features
200mV dropout voltage