PNDP-38V-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNDP-38V-Z
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 38POS 2.00MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
38
Contact Material :
NOT SPECIFIED
UL Flammability Code :
94V-0
Published :
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Ivory
Contact Termination :
Crimp
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Series :
PND
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Tin
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
38
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Pitch :
0.079 2.00mm
Connector Type :
Receptacle
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e3
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Row Spacing :
0.197 (5.00mm)
Datasheets
PNDP-38V-Z
JST PNDP-38V-Z
2 Rows Receptacle Bulk Ivory 38 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp PND
PNDP-38V-Z Overview
PNDP-38V-Z Features
PND series
PNDP-38V-Z Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
PNDP-38V-Z Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM