PNDP-20V-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNDP-20V-Z
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 20POS 2.00MM
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
Tin
Color :
Ivory
DIN Conformance :
No
Pitch :
0.079 2.00mm
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Female Socket
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Positions :
20
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Latch Lock
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Published :
2012
MIL Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Series :
PND
Total Number of Contacts :
20
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing :
0.197 (5.00mm)
Number of Rows :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
PNDP-20V-Z
JST PNDP-20V-Z
2 Rows Receptacle Bulk Ivory 20 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp PND
PNDP-20V-Z Overview
PNDP-20V-Z Features
PND series
PNDP-20V-Z Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
PNDP-20V-Z Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM