PNDP-10V-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNDP-10V-Z
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Termination :
Crimp
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
No
Row Spacing :
0.197 (5.00mm)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
Series :
PND
Fastening Type :
Latch Lock
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Contact Type :
Female Socket
DIN Conformance :
Color :
Ivory
Number of Rows :
2
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Receptacle
Total Number of Contacts :
10
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
PNDP-10V-Z
JST PNDP-10V-Z
2 Rows Receptacle Bulk Ivory 10 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp PND
PNDP-10V-Z Overview
PNDP-10V-Z Features
PND series
PNDP-10V-Z Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
PNDP-10V-Z Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM