PLE0J821MDO1
Mfr.Part #
PLE0J821MDO1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V T/H
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2007
Package / Case :
Radial, Can
Voltage :
6.3V
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current (AC) :
6.8A
Lead Length :
19mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
820µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
Series :
PLE
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dissipation Factor :
0.08 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e4
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Type :
Polymer
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current :
6.8A
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Diameter :
10mm
Leakage Current :
1.033mA
Ripple Current @ High Frequency :
6.8A @ 100kHz
Height :
13mm
Datasheets
PLE0J821MDO1
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLE0J821MDO1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:6.3V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Type:Polymer, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, PLE0J821MDO1 pinout, PLE0J821MDO1 datasheet PDF, PLE0J821MDO1 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLE0J821MDO1 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLE0J821MDO1
820μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 5mOhm PLE Through Hole Polymer General Purpose