PLE0E821MCO6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLE0E821MCO6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Leakage Current :
410µA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Series :
PLE
HTS Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Terminal Pitch :
3.5mm
Type :
Polymer
Voltage - Rated DC :
2.5V
Dissipation Factor :
0.08 %
Lead Diameter :
600 µm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
2006
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.3A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Ripple Current :
6.3A
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage :
2.5V
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
8mm
Capacitance :
820µF
Height :
9mm
Datasheets
PLE0E821MCO6
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLE0E821MCO6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:2.5V, Package / Case:Radial, Can, PLE0E821MCO6 pinout, PLE0E821MCO6 datasheet PDF, PLE0E821MCO6 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLE0E821MCO6 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLE0E821MCO6
820μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Bulk 5mOhm PLE Through Hole Polymer General Purpose